Придбання нерухомості: економічний сенс і пов’язані з ним ризики покупки

Сер 19, 2019 News 0 comments

Економічний сенс і пов’язані з ним ризики покупки можна розглядати з таких позицій:

• Чи вигідно — не вигідно

Прибутковість від здачі квартири в оренду зараз знаходиться в межах 8-10% річних.

Я не знаю фінансових інструментів з помірним ступенем ризику, які приносять таку ж прибутковість. Тому, якщо у вас є заощадження на покупку квартири і ви зараз її знімаєте, то купити буде вигідніше.

• Чи можу я собі це дозволити

Пам’ятаємо про мою рекомендацію про частку нерухомості 30%. Чому 30%? Тому що, нерухомість може зазнавати значних цінових коливань. Наприклад ціна квадратного метра в 2008р і 2018 р знизилася більш ніж в 2 рази. Ви були б готові ризикнути половиною своєї додаткової пенсії вклавши все в нерухомість? А крім цього у вас напевно є й інші важливі ближчі фінансові цілі (діти, батьки, навчання), досягти яких можна, маючи капітал у стабільній і ліквідній формі.

• Які довгострокові прогнози щодо темпів економічного зростання в країні

Якщо за оцінками авторитетних міжнародних фінансових аналітиків (МВФ, Світовий Банк, Bloomberg, рейтингові агентства S&P, Moody’s і т.п.,) прогнози зростання ВВП складуть більше 3% на рік на горизонті 5-10 років — можна брати (для оренди, себе) , в інших випадках сильно ризикуємо.

Визначити джерело фінансування

• Накопичення.

Тут все гранично зрозуміло, якщо є, так є. Пам’ятаємо про диверсифікацію і частку 30%.

• Допомога друзів, батьків з відсотками, або без.

Якщо ми не плануємо зіпсувати відносини, то краще відразу обговорити терміни і розмір відсотків, розуміючи що в майбутньому це краще оформляти письмово, тому що хтось посоромився відразу запитати, а потім посоромиться нагадати або відмовити.

• Кредит банку або розстрочка від забудовника, в т.ч. з використанням програм пільгового кредитування.

Я б став розглядати кредити під нерухомість тільки в разі, коли він дається в гривні і під ставку не більше 8-9%. У всіх інших випадках, в т.ч. прив’язки розстрочки забудовника до курсу, це великий ризик потрапити у фінансову залежність!

Розрахувати бізнес-план покупки для 2-3 варіантів

• Обрати бажане розташування для вашого об’єкта — це найважливіший фактор, тому від нього залежить інфраструктура (транспорт, школи, садочки, магазини), екологія (парки, дороги, заводи) і криміногенність району. Потім вже визначати площу, термін введення в експлуатацію (якщо первинка), граничний вік будинку (якщо вторинка).

• Порахувати всі витрати, пов’язані з купівлею і приведенням квартири в житловий стан. В т.ч. податок до пенсійного фонду 1%, державне мито, нотаріальні послуги, послуги ріелтора/забудовника, вартість ремонту (в середньому 300 — 500 доларів за квадратний метр)

• Знову оцінити достатність капіталу, що залишився, для досягнення інших життєвих цілей (діти, навчання, пасивний дохід-пенсія) в доступному для огляду майбутньому.

Related Posts

Sorry, the comment form is closed at this time.